Nacházíte se zde: Úvod Informace pro veřejnost PodkladyFVE Sborník příspěvků Dva trackery nebo jeden?

Dva trackery nebo jeden?

Osazení panelů na střechu, která má různě orientované plochy s sebou nese větší nároky na kvalitní rozvahu.

 Různě orientované fotovoltaické systémy s jedním MPP trackerem


                 Na první pohled by se dalo očekávat, že instalace systému orientováno na východ-západ s jedním střídačem povede k velkým ztrátám z důvodu nesouladu bodu MPP. Vzhledem k odlišným orientacím jsou panely vystaveny odlišnému osvitu. Z tohoto důvodu jsou v panelech na východní a západní straně generovány různé proudy v průběhu dne. Oproti velkým proudovým rozdílům jsou napětí MPP téměř identické (viz. Obrázek 1). Jelikož je celkové napětí východního generátoru rovné celkovému napětí generátoru západního, můžeme očekávat velmi malé ztráty z důvodu nesouladu bodu MPP, pokud jsou tyto větve připojeny paralelně k jednomu střídači (s jedním MPP trackerem). 
Ztráty z důvodu nesouladu MPP závisí na úhlu náklonu a na použité technologii fotovoltaických panelů. S rostoucím úhlem náklonu roste i nesoulad MPP. Klíčovou vlastností u použité technologie panelů, kterou jsou určeny ztráty z důvodu nesouladu bodu MPP, je fill factor a změna napětí MPP v závislosti na osvitu.

 

                               6
                                         Obrázek 1: Volt-ampérová charakteristika krystalických panelů při různém osvitu

Fill factor – který je obvykle vyšší u krystalických panelů než u tenkovrstvých – je rozhodující, jelikož určuje jak strmě klesá výkon okolo bodu MPP. Obrázek 2 zobrazuje typickou charakteristiku krystalického a tenkovrstvého panelu. Z obrázku 2 je zřejmé, že křivka výkonu klesá okolo bodu MPP rychleji u krystalického panelu. Proto je pravděpodobná ztráta z důvodu nesouladu MPP vyšší u krystalických panelů.
Dalším důležitým bodem je změna napětí MPP v závislosti na osvitu (Obrázek 1). Malá změna MPP napětí navzdory velké změně osvitu vede k nejmenším ztrátám. Změna napětí MPP je závislá zejména na teplotě panelu. Malý teplotní koeficient a dobré větrání fotovoltaických panelů vede k lepšímu výkonu systémů orientovaných na východ-západ. Navíc vysoký výkon panelů při nepříznivých světelných podmínkách může značně vylepšit výkon systému. Jelikož se všechny tyto proměnné odlišují u různých panelů, nemůžeme učinit obecný závěr, která technologie je nejvhodnější pro systémy orientované na východ-západ.

                                                 7


                                                 Obrázek 2: Charakteristické křivky krystalických a tenkovrstvých panelů


Jak bylo vysvětleno v kapitole výše, instalace jednoho střídače v systému orientovaném na východ-západ nezbytně vede ke ztrátám z důvodu nesouladu bodu MPP. Tyto ztráty jsou však minimální a částečně kompenzovány jinými pozitivními efekty. Systém s orientací východ-západ s jedním střídačem pracuje s vyšší účinností než systém s více střídači…

Pavel Žižka Fronius Česká republika

http://escr.cz/informace-pro-verejnost/lektori/pavel_zizka

Akce dokumentů
« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 
Osobní nástroje