Nacházíte se zde: Úvod Informace pro veřejnost PodkladyFVE Sborník příspěvků Fotovoltaická aplikace na inteligentním domě

Fotovoltaická aplikace na inteligentním domě

Inteligentní instalace

V posledních letech se stále častěji objevují tzv. inteligentní domy. Co je vlastně inteligentní dům? Proč se mu říká inteligentní? V čem jeho inteligence spočívá?

V 50. letech minulého století se objevují první zaznamenané myšlenky na automatizovaný dům. Jednalo se pouze o automatické řízení topení a audio/video systém v hlavní místnosti. V 60. letech minulého století byl v Japonsku prezentován počítačem řízený „inteligentní dům“.  Vysoké pořizovací náklady a tehdejší nízké ceny energií však projekt odsoudili mimo větší zájem investorů. V dnešní době zvyšování cen energií a naopak snižování cen elektroniky a síťových technologií je otázka inteligentní instalace velmi aktuální.

 

                                                                    22

Co je tedy vlastně inteligentní dům? Může to být na první pohled běžný rodinný dům, jehož elektricky ovládané spotřebiče nejsou ovládány přímo čidly, nebo vypínači, ale řídící jednotkou dle předem naprogramovaného klíče, nebo vašeho aktuálního přání. Činnost objektu lze řídit i dálkově prostřednictvím mobilního telefonu, nebo počítače. Inteligentní dům má pro své obyvatele zajistit vyšší míru komfortu, ale také nižší výdaje za energie. V této oblasti systém kromě ovládání topení může ovládat i klimatizaci, žaluzie, vypínat zapomenutá svítidla apod.. Stejně zajímavé jsou i možnosti v oblasti zabezpečení, světelných scén, kamerových systémů, nebo audio a video systémů.

Pro instalované FVE v systému prodeje přebytků do distribuční soustavy zde vzniká ideální prostor pro spolupráci mezi FVE a inteligentním domem. Váš dům bude spolupracovat při řízení spotřeby s produkcí FVE v reálném čase, a bude tak pomáhat maximalizovat podíl vlastní spotřeby elektrické energie. Osazením regulátoru pro využití přebytků FVE a provázáním s řídicím systémem objektu dojde k optimalizaci spotřeby. Regulátory FVE pomáhají využít přebytky energie v závislosti na denní spotřebě objektu. Typickým odběrem vhodným pro takovou regulaci je ohřev TUV, myčka, pračka, klimatizace, popř. denní přitápění mimo hlavní sezónu. Systém dokáže z vývoje aktuálního výkonu a přednastavených parametrů vyhodnotit, které spotřebiče může zapnout, aby maximálně využil produkci FVE. Při návrhu takového systému je třeba se seznámit s mnoha faktory ovlivňujícími správné využití systému. V opačném případě se naopak místo úspor může investor snadno dočkat vyšších nákladů na elektrickou energii. Další přebytečnou energii lze zpracovat např. uchováváním přebytků energie v různých zásobnících. V souvislosti s FVE se nejčastěji hovoří o akumulátorech. Cena kvalitních akumulátorů je však stále ještě vysoká a je otázkou, zda by taková investice s ohledem na závislost životnosti akumulátorů na vybíjení byla návratná.

 Autor: Jan Štěpán, ELprojekt.cz s.r.o.

 

Akce dokumentů
« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 
Osobní nástroje