Nacházíte se zde: Úvod Informace pro veřejnost PodkladyFVE Sborník příspěvků Orientace panelů na střeše

Orientace panelů na střeše

Jaká je nejlepší orientace panelů střešní fotovoltaické elektrárny? 

Přeměna solární energie na jiné formy energií, pomineme-li starověké aplikace, je lidstvem využívána již více než 100 let. Již v roce 1883 na Světové výstavě v Paříži předváděli A.Mouchut a A.Pifr zařízení, ve kterém se působením soustředěných slunečních paprsků tvořila v absorbéru pára, která poháněla parní stroj a následně tiskařský stroj na tisk novin.

V současnosti nejrozšířenější princip přeměny solární energie na elektrickou je přímá přeměna pomocí polovodičových fotovoltaických panelů. Solární elektrárny z fotovoltaických panelů se instalují po celém světě od malých systémů v řádu desítek Wp až po elektrárny s výkonem v řádu stovek MWp.

Požadavky na instalaci dnešních fotovoltaických zařízení jsou poměrně jednoduché. U velkých solárních zařízení na volných pozemcích je prvořadá návratnost, nebo chcete-li ziskovost celého zařízení. Zde je jasná orientace nejlépe na jih a jasný úhel natočení na slunce dle zeměpisné šířky a typu použité technologie.

                                                                        21

U střešních systémů určených primárně ke zlepšení energetické bilance objektu však ideální orientace fotovoltaické elektrárny není vždy reálná.  Kromě orientace střechy vstupují do hry i technologie umístěné na střeše, střešní okna apod. Zejména v husté zástavbě je nutné počítat i s možností částečného, nebo úplného zastínění některých částí střechy. Samostatnou kapitolou je pak statika nosné konstrukce a materiál střechy.

Pro využití v systému spotřeby energie v objektu je zajímavá také denní křivka produkce energie. Pokud se zaměříme na průběh závislosti získávání energie na čase, zjistíme, že cca 80% celkové denní produkce jižně orientované FVE je soustředěno do několika hodin. Na velkých plochých střechách se s tímto jevem více či méně úspěšně potýkají různé jedno či dvouosé trackery, popř. systémy zrcadel. Na sedlové střeše však není instalace takového zařízení příliš vhodná.

Z pohledu využití výkonu v objektu, je ideální co nejdelší doba produkce využitelné energie. To znamená, že může být zajímavá i orientace čtvercové střechy jihovýchod-jihozápad. Sedlová střecha východ+západ se sklonem 40-45° produkuje 75-80% výkonu.

Instalace na střechu má mimo produkce elektrické energie také za následek zvýšení komfortu bydlení v podkrovních místnostech, neboť zde FV pole působí jako stínící prvek a vzduch proudící mezi střechou a FV panely snižuje teplotu v podkroví. Tento efekt se nejvíce projeví u jižně orientovaných sedlových střech.

Autor: Jan Štěpán, ELprojekt.cz s.r.o.

 

Akce dokumentů
prosinec 2019 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 
Osobní nástroje